طراحی تسمه نقاله هوشمند فرودگاهها در ایران

طراحی تسمه نقاله هوشمند فرودگاهها در ایران

تسمه نقاله هوشمند فرودگاهها با هدف افزایش ضریب ایمنی سیستم بار فرودگاهها و جلوگیری از سرقت و مفقودی بار مسافران طراحی و ساخته شد.

بهروز شهرخی طراح این تسمه در گفتگو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: معمولا در فرودگاهها انتقال بار و تحویل آن به مسافران از طریق تسمه نقاله انجام می گیرد که به صورت مکانیکی توسط متصدیان بار راهاندازی می شود.

وی افزود: اغلب پیش آمده مسافران بر اساس کهولت سن، بیماری و مشکلات دیگر بدون دریافت بسته یا چمدان همراه از تسمه نقاله، فرودگاه را ترک کرده و همین امر باعث سرگردان بودن بسته در روی تسمه نقاله می شود. از سوی دیگر به دلیل حضور مسافران خارجی علاوه برمسافران ایرانی می بایست از لحاظ امنیتی توجه بیشتری به این موضوع شود چرا که افراد سودجو در چنین مکانهایی می تواند مشکل ساز شوند و وسایل مسافران خارجی یا داخلی را به سرقت برده و یا با جابجا کردن بارکدهای چمدانها از آنها سوء استفاده کنند.

شهرخی با بیان این که تسمه نقاله هوشمند این مشکل را برطرف میکند، ادامه داد: تسمه نقاله هوشمند متشکل از دو قسمت الکترونیکی و مکانیکی است. سیستم الکترونیکی دستگاه چشم الکترونیکی با برنامه نرم افزاری تعریف شده در دریچه ورودی بار نصب و وظیفه آن شناسایی بسته ها (چمدانها) از لحاظ حجم، وزن و کدگذاری انجام شده می باشد و در قسمت دیگر تسمه نقاله، بازویی به صورت مکانیکی در خروجی تسمه طراحی شده است که هدایت کننده چمدانهای سرگردان به سمت محفظه امانات بار است و چمدانها(بسته ها) پس از شناسایی توسط چشم الکترونیکی هوشمند به روی تسمه انتقال پیدا کرده و پس از دو بار چرخش در صورت عدم دریافت بسته به وسیله مسافر سیستم هوشمند مسافر مورد نظر را فراخوانده و یادآوری می کند که قبل از خروج از فرودگاه بسته را دریافت کند در غیر این صورت در چرخش بعدی توسط بازوی مکانیکی به محفظه امانات بار هدایت شده و در آنجا نگهداری می شود.

وی درباره خصوصیات طرح گفت: پیشگیری از سرقت و ارتقای امنیت بار همراه مسافر، صرفه جویی در هزینه ها، کاهش ضایعات و بهبود کیفیت و بهبود فعالیتهای تبلیغاتی در زمینه توریست از جمله مزایای این طرح به شمار می رود.

سیستمی که بتونه بارکد روی بارها رو بخونه و به صورت مکانیکی بار رو از روی تسمه خارج کنه مدتهاست در فرودگاه های دنیا استفاده میشه. فرودگاه امام هم این سیستم رو داره اما ظاهرا راه اندازی نشده بود. این سیستم بار مسافران خروجی رو به سمت هر یک از پروازها هدایت میکنه. این عبارت تسمه نقاله هوشمند همراه با بخشهای مکانیکی و الکترونیکی و … چیزی جدیدی نیست

در هنگام تحویل بار در پروازهای خارجی خصوصا در مواردی که کنترل پاسپورت زمان بر هست و یا اینکه مسافران در فرودگاه باید ویزا اخذ نمایند و یا در دبی که از مسافران ایرانی اسکن چشم میگیرند عموما این اتقاف می افته که بار زودتر از مسافر به تسمه نقاله میرسه و قبل از اینکه مسافرها به تسمه نقاله برسند بارها چند دوری توسط تسمه چرخیده اند و چنانچه پس از مثلا دو مرتبه چرخش بار از تسمه خارج بشه در این صورت اکثر مسافرها باید شخصا به بخش تحویل بار مراجعه کنند و اصولا فلسفه وجودی تسمه نقض میشه !

دیدگاه ها (1)

مهم این است که مسافر معطل نشود و اگر بار او به بخش امانات داده شد بتواند آن را به راحتی و سهولت کامل دریافت کند. در غیر این صورت سیستم مزبور مضر خواهد بود
باید در طراحی تمام این سیستم ها توجه شود که هدف ، “ارائه خدمات بهتر به مردم” باشد و در این راه ، “مکانیزه کردن” و “هوشمند سازی” وسیله است ، نه هدف

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه (ضروری)

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر در دیدگاهتان استفاده کنید:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

نام (ضروری)
ایمیل (ضروری)

کد امنیتی *